فایل جدید


||||||||||||||
خانه » فایل » کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

 

دانلود کارآموزی جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

موضوع: ترویج و زراعت

مهندسی کشاورزی ـ زراعت و اصلاح نباتات

فرمت فایل: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۹

 

 

 

فهرست مطالب:

تاریخچه سازمان 

نمودار سازمانی و تشکیلات  

محصولات تولیدی یا خدمات:

محصولات زراعی 

فصل دوم

بازدید ۱)

 

تاریخچه سازمان

اداره کشاورزی شهرستان تربت حیدریه در سال ۱۳۸۰ با جهاد کشاورزی ادغام شد و از محل سابق خود در خیابان سنتو به خیابان شهید رجایی منتقل شد و تحت عنوان جهاد کشاورزی شروع بکار کرد. این اداره ۵ زیرمجموعه در بخشهای کدکن، رخ، جلگه زاوه، بایک و دشتخوار دارد که هر یک مستقلاً به کشاورزان خدمات کشاورزی ارائه میدهند.

نمودار سازمانی و تشکیلات

اداره مرکزی شامل دو طبقه ساختمان که در طبقه اول: واحدهای آب و خاک، بهرهبرداری، زراعت، مرکزی، آبخیزداری، امور دام، باغبانی، صنایع دستی روستایی، امور پشتیبانی و در طبقه دوم: مدیریت، عقیدتی، اداره امور عمومی، خدمات، روابط عمومی، امور اداری، مالی، حقوقی، دبیرخانه و حراست قرار دارد و یک ساختمان مجزا جهت واحد حفظ نباتات که در پشت هسته مرکزی قرار دارد.

این اداره، ۱۱ دهستان و ۲۴۶ روستا با جمعیتی حدود ۱۷۵۱۵۵ نفر را تحت پوشش دارد. منابع آبی آن شامل ۹۶۱ حلقه چاه عمیق، ۹۳۲ حلقه نیمهعمیق و تعداد ۶۴۲ رشته قنات و ۳۱۱ رشته چشمه است. تعداد ۸ رودخانه دائمی، ۴۶ رودخانه فصلی، ۴۷ آببند خاکی است. مساحت حوزه آبخیز ۱۴۷۷۷ کیلومتر مربع است.

محصولات تولیدی یا خدمات:

محصولات دائمی (باغی):  به دلیل وجود تنوع آب و هوایی، ارقام مختلف محصولات دائمی (باغی) کشت میشود که سطح زیر کشت ۳۰ رقم محصول باغی بالغ بر ۲۸۹۳۰ هکتار تولید ۴۶۸۱۹ تن در سال میباشد.

در محصولات آلو و بادام دیم، رتبه سوم استان در سطح زیر کشت و در پسته، بادام آبی و انار، مقام اول سطح زیر کشت را داراست. باغات پسته با سطحی معادل ۵۱۴۸ هکتار و میزان تولید بالغ بر ۵۲۹۴ تن مقام اول استان را داراست که گسترش این محصول تحول عظیمی در بخش نیمهخشک فیضآباد رخ داده است.

سطح زیر کشت انار در شهرستان، ۱۷۲۲ هکتار با تولید ۲۴۸۷۸ تن و متوسط عملکرد ۱۴۵۹۱ کیلوگرم در هکتار است. همچنین وسعت باغات آلو به ۳۹۷ هکتار و ارقام جدید مالینگ سیب به میزان ۱۵ هکتار میرسد.

محصولات زراعی

سطح زیر کشت محصولات زراعی در ۴۰ نوع محصول زراعی آبی و دیم بالغ بر ۱۰۸۶۱۳ هکتار و میزان ۶۱۰۹۱۲ تن محصول در سال برآورد میگردد. در محصولات، گندم، کلزا، نخود آبی، یونجه آبی، خربزه دیم، هندوانه بذری آبی، زیره دیم و شبدر، مقام اول سطح زیر کشت و میزان تولید استان را به خود اختصاص داده است.

زعفران: این شهرستان را میتوان سرزمین طلای سرخ نامید. اولین تولید کننده زعفران ایران با بیش از ۰۲/۵۱ تن در سال و بیشترین سطح زیر کشت آن ۱۳۴۵۲ هکتار که میزان درآمد بالغ بر ۱۳۲ میلیادرد ریال در سال را به خود اختصاص داده است. سطح زیر کشت گندم آبی ۳۴۵۶۰ هکتار با تولید ۱۱۱۲۴۴ تن گندم آبی و متوسط عملکرد ۳۲۱۹ کیلوگرم در هکتار با مقام دوم سطح زیر کشت در استان ارقام مختلف گندم همچون گاسکوژن، گاسپارد، سایونز، الوند، الموت، امید، قدس، روشن و فلات در این منطقه کشت میشود.

سطح زیر کشت پنبه، ۵۱۲۰ هکتار و تولید ۱۱۷۱۴ تن و عملکرد ۲۲۸۸ کیلو در هکتار سطح زیر کشت چغندرقند ۹۷۵۰ هکتار و میزان تولید ۳۲۷۶۴۹ تن و متوسط عملکرد ۳۳۶۰۵ کیلوگرم در هکتار.

این شهرستان دارای ۹۴ واحد صنعتی فعال و ۹ واحد ترمینال ضبط پسته و دارای ۱۳۰۰ کارگاه ابریشمکشی با تولید معادل ۵۶۰ تن ابریشم در سال، همچنین دارای ۱۵ تعاونی تولید کشاورزی، ۵۵ واحد تامین نهادهها، ۲۶ شرکت تعاون روستایی و ۴۷ واحد ارائه خدمات مکانیزاسیون.


اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز